MČ Praha 10 chce na svém území nulovou toleranci hazardu

MČ Praha 10 chce na svém území nulovou toleranci hazardu

Městská část Praha 10 nechce na svém území ani jedno místo pro provozování hazardních her ve smyslu zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách. Napsala to magistrátu ve vyjádření k návrhu obecně závazné vyhlášky. Vedení Desítky tak trvá na svém prohlášení z června loňského roku, ve kterém vnímá hazard za společensky velmi nebezpečný fenomén.

„Provozování hazardních her považujeme za velmi problematické, protože v jeho důsledku narůstá množství negativních jevů. Závislost na hazardních hrách v mnoha případech vede ke značným sociálním problémům hráčů, nezřídka i ke kriminalitě. Vítáme proto záměr hlavního města Prahy o nové nastavení vyhlášky a oceňujeme zejména otevřený přístup radní Hany Kordové Marvanové, která usiluje o co největší zapojení městských části do přípravy obecně závazné vyhlášky,“ říká Michal Kočí, radní pro sociální a zdravotní oblast, bezpečnost a hazard.

Patologické hráčství řadí Světová zdravotnická organizace mezi nemoci (tzv. nutkavé a impulzivní poruchy) a na základě dlouhodobých výzkumů se odhaduje, že se v Česku nachází v kategorii problémových hráčů až 350 tisíc lidí, tedy pět procent obyvatel, již hrají v nějaké pravidelné frekvenci.

„Gamblerstvím jsou dotčeny také veřejné zájmy městské části, která má povinnost pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Důsledky patologického hráčství přitom dopadají na celé okolí hráčů, mohou vést k narušení sociálních, pracovních, materiálních a rodinných hodnot a k zadluženosti,“ vypočítává Michal Kočí. „V okolí provozoven hazardních her může také docházet ke koncentraci z bezpečnostního hlediska problémových osob,“ doplňuje.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády pak poukazuje na konkrétní negativní „bezpečnostní rizika“ související s gamblerstvím: hraní příjemců sociálních dávek, násilná trestná činnost, majetková kriminalita či nadměrná konzumace drog. „Na lehkou váhu nelze brát ani působení na mladistvé, kteří mohou být strháváni k hráčství,“ uvádí radní Kočí.

MČ Praha 10 usiluje o přísnější regulaci hazardu na svém území dlouhodobě. Od roku 2007 došlo k redukci míst, na kterých je možné provozovat hazardní hry, ze 140 na 14.

O našem úsilí o nulovou toleranci hazardu již v uplynulém volebním období, tedy z pozice občanů a opozičních zastupitelů, jsme dříve psali zde.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články